UNESCO və IWRA-nın birgə konfransı keçirilib.
Oktyabrın 28-30-da UNESCO-nun Dövlətlərarası Hidroloji Proqramı və Beynəlxalq Su Ehtiyatları Assosiasiyası (IWRA) “İqlim dəyişmələri şəraitində yeraltı sulardan dayanaqlı istifadə yolları” mövzusunda birgə onlayn konfrans keçirib.
Konfransda müzakirələr 5 sessiya üzrə aparılıb: iqlim dəyişmələri şəraitində yeraltı su ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi; iqlim dəyişmələrinin yeraltı su ehtiyatlarına təsiri; yeraltı sulardan dayanaqlığında texnologiyaların rolu; yeraltı su ehtiyatlarının idarə olunması və strategiyası; yeraltı sular üzrə mütəxəssis hazırlığı və kadr potensialının gücləndirilməsi.
Çoxsaylı ölkələrdən 300 nəfərin qatıldıqı konfransda “Azərsu” ASC-nin “Sukanal” ETLİ-nin direktor müavini Fərda İmanov da iştirak edib.

A joint conference of UNESCO and IWRA was held.
The International Water Resources Association (IWRA), jointly with UNESCO Intergovernmental Hydrological Programme (IHP), and supported by the International Association of Hydrogeologists (IAH), held together the online conference on “Addressing Groundwater Resilience under Climate Change” that took place from Wednesday, October 28th to Friday, October 30th 2020.
Discussions at the conference were held in 5 sessions: assessment of groundwater resources in the context of climate change; the impact of climate change on groundwater resources; the role of technologies in groundwater resilience; groundwater management and strategy; training of groundwater specialists and strengthening of human resources.
Farda Imanov, Deputy Director of “Azersu” OJSC’s “Sukanal” Scientific – Research and Design Institute, also attended the conference, which was attended by 300 people from many countries.